Bauskas motormuzejā jauna izstāde

Jau sākot no š.g. 18 februāra Rīgas motormuzeja Bauskas filiālē norisinās izstāde – “Radioviļņi par Latviju”. Izstādē apskatāmi dažādi, pārsvarā VEF rūpnīcā ražoti radioaparāti, kas izgatavoti laika posmā no 20. gs 20.-tajiem līdz 20.gs 90-tajiem gadiem. Mūsdienu jaunatne pat nenojauš, taču radio vēl pirms 20 gadiem bija viens no galvenajiem informācijas avotiem jebkurā Latvijas ģimenē. … Continue reading “Bauskas motormuzejā jauna izstāde”

Jau sākot no š.g. 18 februāra Rīgas motormuzeja Bauskas filiālē norisinās izstāde – “Radioviļņi par Latviju”. Izstādē apskatāmi dažādi, pārsvarā VEF rūpnīcā ražoti radioaparāti, kas izgatavoti laika posmā no 20. gs 20.-tajiem līdz 20.gs 90-tajiem gadiem. Mūsdienu jaunatne pat nenojauš, taču radio vēl pirms 20 gadiem bija viens no galvenajiem informācijas avotiem jebkurā Latvijas ģimenē.

Šobrīd, kad radio ir radušies konkurenti un visi pārsvarā klausās radio un iepērkas internetā, radio nozīme ir mazinājusies. Patlaban situācijās, kad steidzami vajadzīgs mazs aizdevums vai finansējums bankā, reti, kurš dodas uz savu kredītiestādi. Tā vietā tiek meklēts, kur pieejams interneta aizdevums vai sms kredits bez procentiem vai vismaz ar zemākām izmaksām. Neskatoties uz iepriekš minēto, izstādes veidotāji piedāvā atgriezties pagātnē un uzzināt daudz jauna par radioviļņiem, VEF rūpnīcu un Latvijai nozīmīgiem vēstures posmiem.

Jāatzīmē, ka vēl ilgi pirms globālās ekonomiskās krīzes un vēl pirms Latvijas neatkarības atgūšanas Latvijā skaitījās nelegāli klausīties ārvalstu radio pārraides. Radio Brīvā Eiropa vai Amerikas Balss pārraidīja ziņas no aizliegtajiem Rietumiem. Tas bija vilinoši, taču tajā pašā laikā arī bīstami, jo pārkāpēji – cilvēki, kas klausījās šīs pārraides varēja tikt sodīti ar reālu cietumsodu. Mūsdienās ikviens var klausīties visu, kas ienāk prātā un par to nav nekāda atbildība, ja vien nav saistīts ar nelegālām darbībām, kuru apmērs ir noteikts LR likumdošanā

Ar radio nav iespējams aizņemties naudu, nav iespējams nopirkt baltmaizi, taču ir kādi citi bonusi. Galvenā vieta radio lietošanai šobrīd ir autotransports, jo braucot ar auto radio pārraides klausīties ir interesantāk, jo sava mūzikas izlase ātri apnīk. Ja radio saplīst var izmantot sms kredītus, lai saņemtu aizdevumu jauna iegādei. No otras puses, lietots radio maksā ne vairāk par 5 eiro un tik mazu summu ikviens var sakrāt vai iegūt pat nododot vecās alus pudeles.

Atgriežoties pie iztādes tematikas, jāatzīmē, ka savā laikā rūpnīca VEF bija viena no lielākajām visā Padomju Savienībā un apgādāja ar produkciju visas draudzībās republikas. Protams, kvalitāte varēja būt labāka, taču mēs zinām, ka kā maksā, tā arī cilvēki strādā. Padomj periodā darbs bija jādara katram un tika uzskatīts par vērtību pats par sevi. Šobrīd situācija ir mainījusies un tikai retais uzskata, ka strādāt par zemu atalgojumu var skaitīties prestiži vai pat vispār jēdzīgi. Tā rezultātā daudzi Latvijas iedzīvotāji pārvācas dzīvot uz ārzemēm, kur atalgojums ir lielāks.

Ja arī Jūs vēlaties atgriezties pagātnē un aplūkot izstādi, kurā redzēt tehnoloģijas, kuras manījāt savu vecāku un vecvecāku mājvietās, laipni lūgti uz izstādi Rīgas motormuzeja Bauskas filiālē.

Motoru Svētki